GEKAP Belirleme ve Kayıt Altına Alma

Kendi adına satış yapan üreticiler / İthalatçılar;

• Ek-1 kapsamındaki ürün üretenler / İthalatçılar , 1.1.2020 itibari ile satış yaptığı tüm ürünlerin adet veya kilogram miktarlarını aylık olarak belirlemeli. Ayrıca bu ürünlerin satış/ikincil/nakliye ambalajlarını cinslerine (Cam,plastik,Kağıt vs) göre Adet/KG miktarlarını aylık olarak belirlemelidir.

• Ek -1 kapsamında ürünler dışında ürün üretenler / İthalatçılar ; satış/ikincil/nakliye ambalajlarını cinslerine (Cam,plastik,Kağıt vs) göre Adet/KG miktarlarını aylık olarak belirlemelidir.

Tedarikçiler;

• Ek-1 kapsamındaki ürünleri tedarik edenler , 1.1.2020 itibari ile tedarik ettiği ürünlerin satış/ikincil/nakliye ambalajlarını cinslerine (Cam,plastik,Kağıt vs) göre Adet/KG miktarlarını aylık olarak belirlemelidir.

Not 1: Üreticiler için satışın yapıldığı tarih; ithalatçılar için ithalatın gerçekleştiği tarih esas alınarak beyanname düzenlenir.

Not 2: Ambalajlı ürün tedariklerinde ; piyasa sürenin temin ettiği tarih esas alınarak beyanname düzenlenir.

Yukarıdaki aylık olarak çıkartılan veriler , Ek-1 listesindeki birim ücretleri ile çarpılarak ödenecek geri kazanım katılım payı belirlenmelidir. Verilerin kayıtları ispat belgeleri (Fatura, İrsaliye, Beyanname) ile muhafaza edilerek saklanmalıdır.

Belirlenen Geri kazanım katılım payı aylık 50.000 TL’den fazla olması durumunda çevre görevlisi tarafından incelenerek onaylanmalıdır.

Profesyonel bir destek almak isterseniz bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir